Zaznacz stronę

Maj to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Zdrowia Psychicznego – z tej okazji startujemy z serią postów dotyczących stygmatyzacji, stereotypów i izolacji społecznej, której osoby z zaburzeniami doświadczają każdego dnia.
Ludzie cierpiący na depresję słyszą, że mają myśleć pozytywnie, że kiedyś tego nie było, a w ogóle to powinni się do roboty wziąć i od razu im przejdzie.
Ludzie z zaburzeniami lękowymi słyszą, żeby nie histeryzowali bo przecież nic takiego się nie dzieje.
Ludzie z zaburzeniami psychotycznymi, np. schizofrenią uważani są niesłusznie za nieprzewidywalnych czy niebezpiecznych.
Ludzie w spektrum autyzmu wykorzystywani są do promocji ruchów antyszczepionkowych i traktowani przez przedstawicieli tych ruchów skandalicznie – nie jak żywe, czujące istoty, a jak straszaki dla rodziców, którzy szczepionek się nie boją.
Mężczyźni z problemami psychicznymi są wyśmiewani i lekceważeni, bo nie pasują do stereotypu zawsze silnego i niewzruszonego macho.
Kobiety z problemami psychicznymi dowiadują się, że “hehe co ty taka, okres masz?”.
Osoby transpłciowe dowiadują się z kolei, że problemy psychiczne wynikające z dysforii płciowej, dyskryminacji i odrzucenia to kolejna “fanaberia” i wina “ideologii LGBT”. Przykłady stygmatyzacji i stereotypów, jakie dotykają osoby z zaburzeniami można mnożyć w nieskończoność – zmieńmy to!
W maju będziemy szerzyć rzetelną, popartą latami badań naukowych wiedzę na temat zdrowia psychicznego, pomagania osobom, które zmagają się z zaburzeniami i miejscami, w których możecie otrzymać pomoc w kryzysie emocjonalnym. Aby być na bieżąco, zaobserwujcie naszą stronę – i przygotujcie się na solidną porcję wsparcia 🙂

Skip to content