Zaznacz stronę

Według najnowszych danych Contraception Atlas, w Polsce dostęp do antykoncepcji jest najtrudniejszy w całej Europie. Zgodnie z oceną Europejskiej Agencji Leków tabletka EllaOne, czyli antykoncepcja awaryjna, jest produktem bezpiecznym, który może być stosowany bez recepty – dlaczego zatem w Polsce wciąż jest dostępna wyłącznie na receptę? Dodatkowo w Ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty zawarta jest tzw. „klauzula sumienia”, zgodnie z którą lekarz może odmówić przepisania m.in. antykoncepcji, antykoncepcji awaryjnej lub przeprowadzenia aborcji, jeśli jest to „niezgodne z jego sumieniem”. Co to oznacza? Oznacza ograniczenie pacjentkom i pacjentom możliwości do decydowania o sobie i swoim ciele w imię osobistych przekonań lekarza. Ale zaraz, przecież można iść do innego ginekologa, prawda? Co to za problem? W dużym mieście – może i tak. A w mniejszych miejscowościach…
Według raportu NIK z 2018 r. „Wiejska droga do ginekologa”, dostęp do opieki ginekologicznej w wielu gminach wiejskich praktycznie nie istnieje, gdyż nie ma w nich ani jednej poradni ginekologiczno-położniczej. Dla 8 kontrolowanych województw średnia liczba kobiet przypadających na jedną poradnię w gminach wiejskich wynosi 10 tysięcy. „Rekordzistą” jest województwo lubelskie, gdzie na jedną poradnię przypada 27,7 tysięcy kobiet. Jeśli ginekolog zasłoni się klauzulą sumienia podczas wizyty, w dużym mieście możemy po prostu iść do poradni dwie ulice dalej. A co zrobić w małej miejscowości, gdzie inny ginekolog przyjmuje w poradni oddalonej o godzinę-dwie jazdy, a w obecnej poradni inny lekarz ma wolny termin za pół roku? Ponadto aż 25% skontrolowanych gabinetów nie zapewniało pacjentkom nawet ochrony intymności podczas badania – fotele nie były odpowiednio osłonięte od strony drzwi.
Jak przekłada się to na zdrowie i życie pacjentów? W województwach o małej liczbie poradni wiejskich liczba śmierci okołoporodowych była najwyższa: 33,64/100 tys. w województwie opolskim i 23,28/100 tys. na Podlasiu. Także na opolszczyźnie zanotowano najniższy odsetek wykonanych cytologii w całym kraju – jedynie 0,4% mieszkanek.
Każdy z nas ma prawo decydować, kiedy i czy w ogóle chce mieć dzieci. Dostęp do antykoncepcji oraz fachowej opieki lekarskiej jest jednak w naszym kraju bardzo trudny, a sytuacja na przestrzeni ostatnich lat wcale się nie poprawiła. Jeśli potrzebujesz pomocy z jakiegokolwiek powodu, a nie możesz jej uzyskać w swojej okolicy – znajdziesz ją w tych miejscach:
Dla potrzebujących antykoncepcji – Lekarze Kobietom (na stronie dostępna również mapa: https://lekarzekobietom.pl/jestem-pacjen…/lista-lokalizacji/); Women Help Women https://womenhelp.org/pl/
Dla potrzebujących porady prawnej – Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Dla potrzebujących aborcji – Aborcyjny Dream TeamAborcja Polska – Women Help WomenCiocia Basia

Źródła:
https://www.contraceptioninfo.eu/node/72
https://www.nik.gov.pl/akt…/wiejska-droga-do-ginekologa.html

Skip to content