Zaznacz stronę

Zwracanie się do osób transpłciowych (w tym niebinarnych) wybranym przez nie imieniem jest niezwykle ważne. Właśnie dzięki temu mogą czuć się przy Tobie bezpiecznie i komfortowo, co dla kogoś spotykającego się przez całe życie z niezrozumieniem, lekceważeniem czy wykluczeniami jest na wagę złota. Zwracając się do osoby transpłciowej w preferowany przez nią sposób, okazujesz jej szacunek i udowadniasz, że można Ci ufać – ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci i nastolatków, które niestety nie zawsze mają oparcie w swoich rodzicach i nauczycielach.
Osoby transpłciowe bardzo często stają się ofiarami przemocy czy dyskryminacji, więc każdy gest wsparcia w ich przypadku ma ogromne znaczenie. Długotrwały strach, stres i wykluczenia społeczne prowadzą do pogorszenia się stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, mogą powodować lub nasilać np. depresję, zaburzenia lękowe czy myśli samobójcze. Twoja pomoc i akceptacja mogą nawet ocalić komuś życie, dlatego pamiętaj, by zawsze uszanować prośby o zwracanie się do innych ludzi w preferowany przez nich sposób.

Lektura uzupełniająca:
https://pts-seksuologia.pl/sites/strona/83/stanowisko-pts-ws-sytuacji-spolecznej-zdrowotnej-i-prawnej-osob-transplciowych
https://noizz.pl/lgbt/psycholog-nazywanie-margot-michalem-sz-jest-przemoca-to-misgendering/vh5t6qc
https://www.hrc.org/resources/transgender-children-and-youth-understanding-the-basics

Skip to content