Zaznacz stronę

Zgodnie ze statystykami polskiej policji, tylko w roku 2019 ponad 88 tysięcy osób doświadczyło przemocy domowej – w tym 65 tysięcy kobiet (73,8%) i 12 tysięcy dzieci i nastolatków (13,5%). Ile przypadków nie zostało zgłoszonych – nie wiadomo.
Znaleźliśmy się w sytuacji wyjątkowej – akcje typu #zostańwdomu, choć bardzo potrzebne by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SarsCov-2, skazują ofiary przemocy w rodzinie na izolację w czterech ścianach ze swoimi oprawcami. Stres wywołany przez strach przed zakażeniem czy możliwość utraty pracy zwiększa ryzyko wzrostu agresji i łagodzenia napięcia przez alkohol – a w 2019 roku ponad 42 tysiące podejrzewanych sprawców przemocy domowej była pod wpływem alkoholu.
Czy obecna sytuacja sprzyja przemocy domowej? Jak podaje Rzecznik Praw Obywatelskich, liczba zgłaszanych przypadków w krajach objętych obostrzeniami niepokojąco wzrosła – tylko w Chinach liczba zawiadomień jest trzykrotnie wyższa w porównaniu z tym samym okresem w roku 2019. Wspomniane już strach i stres, a także poczucie bezsilności i zagubienia w nowej sytuacji również mogą powodować eskalację agresji, którą sprawcy najprawdopodobniej rozładują na swoich najbliższych. Pamiętajmy, że przemoc to nie tylko bicie czy wyzwiska – sprawcy mogą również ograniczać ofiarom dostęp do środków higienicznych, odcinać je od kontaktu ze światem zewnętrznym lub stosować przemoc seksualną: molestowanie lub gwałt.
Gdzie znajdziesz pomoc?
Twój parasol – aplikacja dla ofiar przemocy w rodzinie, dostępna na Android i iOS – udaje aplikację pogodową, po dwukrotnym kliknięciu w ikonę zachmurzenia pojawia się panel dla ofiar. Dzięki tej aplikacji możesz wezwać pomoc bez konieczności dzwonienia, jeśli boisz się, że Twój oprawca Cię usłyszy.
800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, pon.-pt. 9.30-15.30
800 120 002 – “Niebieska Linia” – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie, całodobowy
600 07 07 17 – Interwencyjny Telefon Zaufania Centrum Praw Kobiet, całodobowy
https://cpk.org.pl/pomoc/pierwszy-kontakt/ – oddziały lokalne Centrum Praw Kobiet.
888 883 388 – Telefon przeciwprzemocowy Fundacji Feminoteka, pon.-pt. 8.00-20.00


Skip to content