Jest nam niezmiernie miło przedstawić naszym sympatykom kandydatkę do Sejmu, naszą członkinię Martę Dziubkę z Dąbrowy Górniczej. Marta to osoba niezwykła, doświadczona działaczka feministyczna, politolożka, matka nastolatka z niepełnosprawnością, która doskonale rozumie problemy osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Marta była członkinią Partii Kobiet (Inicjatywy Feministycznej), obecnie Lewicy Razem. Wchodzi w skład Zarządu Okręgu w Sosnowcu. Od kilku miesięcy jest członkinią Stowarzyszenie Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom w Katowicach.

Hasłem Marty jest „Wybór, równość, demokracja”, które znakomicie oddaje jej program. Nasza kandydatka dostrzega trudną sytuację samotnych rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością. Chce działać na rzecz większej dostępności mieszkań socjalnych i komunalnych. Dla Marty bliskie są prawa pracownicze – opowiada się za likwidacją umów śmieciowych, od których nie są odprowadzane składki emerytalne, co uderza głównie w kobiety.

Walka z przemocą w rodzinie

Marta na własnej skórze doświadczyła przemocy w związku, ale odnalazła w sobie siłę i wyszła z przemocowego małżeństwa. Dziś pomaga innym kobietom zmierzyć się z traumą, dzieli się swoimi doświadczeniami i ma wiele ciekawych pomysłów na usprawnienie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Doskonale wie, że problem przemocy w rodzinie dotyczy głównie kobiet i dzieci. O swoich propozycjach pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, napisała w ankiecie Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem, którą poniżej przytoczymy.

Prawa kobiet

Prawa kobiet są dla Marty szczególnie bliskie. Na własnej skórze doświadczyła działania klauzuli sumienia, zatajania przed kobietą w ciąży informacji o stanie zdrowia płodu i uniemożliwienie kobiecie podjęcia decyzji odnośnie leczenia płodu, bądź przerwania ciąży w przypadku nieodwracalnych wad płodu. Jako mama niepełnosprawnego dziecka, wie jak trudno jest uzyskać dostęp do świadczeń zdrowotnych dla osoby z niepełnosprawnością. Kobiety, które są zmuszane przez lekarzy odmawiających nie tylko legalnej aborcji, ale nawet informacji o stanie zdrowia płodu i możliwości leczenia prenatalnego, zostają po porodzie same z chorobą dziecka, a część procedur medycznych niezbędna leczenia lub lepszego funkcjonowania dziecka jest nierefundowana i rodzice muszą sami zbierać pieniądze. Jest to skandal i całkowity brak szacunku dla matki i dziecka.

Marta jest zwolenniczką ułatwień w dostępie antykoncepcji i sprzeciwia się receptom na antykoncepcję awaryjną, które ograniczają prawa kobiet do samostanowienia o swoim życiu prywatnym. Marta aktywnie włączyła się w akcję Stowarzyszenia Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom, mającą na celu składanie petycji dotyczącej powstania w każdym śląskim mieście całodobowego gabinetu ginekologicznego.

Wreszcie – Marta Dziubka jako jedna z niewielu odpowiedziała na ankietę „Głosuję na miłość” Kampanii Przeciw Homofobii, której celem było m.in. zweryfikowanie poglądów kandydatów i kandydatek do parlamentu na temat związków partnerskich, równości małżeńskiej i ochrony osób LGBT przed przemocą na tle homo- i transfobii.

O swoim starcie w wyborach mówi „Mój start w wyborach dedykuję mojemu dziecku , bo chcę by sytuacja osób samotnych, wykluczonych , kobiet i niepełnosprawnych zmieniła się . Byśmy wszyscy byli równi wobec prawa i nie musieli uciekać z naszego kraju”.

Polecamy wszystkim mieszkańcom Zagłębia głosowanie na Martę Dziubkę
Marta kandyduje z list Lewica – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, okręg 32 (Sosnowiec), pozycja 8.

Głos oddany na Martę to pewność, że w końcu ktoś naprawdę zawalczy o prawa ofiar przemocy do życia w spokoju, do terapii, do życia z dala od sprawcy. Głos na Martę to gwarancja, że na światło dzienne wyjdzie szokująca sprawa braku refundacji na leczenie dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnościami, nawet jeżeli jest potrzebne leczenie zagraniczne i braku refundacji części terapii onkologicznych dla dzieci. Głosowanie na Martę, to znak sprzeciwu wobec łamania praw kobiet do antykoncepcji, badań prenatalnych i braku dostępu do pomocy ginekologicznej w nagłych wypadkach. Oddanie głosu na Martę to znak wrażliwości na problemy ludzi biednych, wykluczonych i osób z niepełnosprawnościami. Zaznaczenie X przy nazwisku Marty Dziubki to głos oddany na silną kobietę, która przeszła w życiu przez piekło przemocy i klauzuli sumienia, a dziś jest wzorem kobiecej siły i determinacji.

Kandydaturę Marty rekomenduje Robert Biedron, Anna Cieplak (animatorska kultury, pisarka i publicystka „Krytyki Politycznej” , Wielka Koalicja za Wolnością i Wyborem oraz my – Stowarzyszenie Klucz -Stop Społecznym Wykluczeniom.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi Marty Dziubki na kwestionariusz Wielkiej Koalicji za Wolnością i Wyborem, której członkiem jest także nasze Stowarzyszenie.


1. Czy podejmie Pani/Pan działania na rzecz przeciwdziałania i zwalczania przemocy domowej i przemocy seksualnej, w tym ochrony osób poszkodowanych, resocjalizacji sprawców?
Jako osoba ,która doświadczyła przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej będę chciała zmienić prawo tak, aby Niebieska Krata nie była fikcyjna, jak jest obecnie.
Wiele ofiar przemocy nie ma pieniędzy nawet na obdukcję lekarską. Osoby często doświadczają przemocy ekonomicznej, a co za tym idzie nie mają środków finansowych na obdukcję. O ile kobiety w większych miastach mogą szukać pomocy w Stowarzyszeniach itd, to osoby z małych miejscowości są pozostawione same sobie. W przeszłości byłam ofiarą przemocy i musiałam wybierać pomiędzy jedzeniem a obdukcją.
To nie jedyny problem Niebieskiej Karty
Pomoc społeczna działa opieszale. Policja nie podejmuje natychmiastowych działań, nieraz przychodzi nawet za kilka dni. Ofiara czuje się niepewnie i często jest bita czy gwałcona kolejny raz, bo dzielnicowy i pracownik społeczny mają dużo obowiązków albo obszar jest rozległy. Mówię tutaj o małych miasteczkach i terenach wiejskich.
Potrzebne są rozwiązania systemowe tak, aby reakcja instytucji i organów była natychmiastowa.
Konieczna jest reforma Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, a także zatrudnienie większej ilości dzielnicowych, którzy faktycznie byli by w stanie szybko podjąć działania’.
Zanim Sąd przeprowadzi sprawę , to ofiara nieraz zostaje w mieszkaniu sprawcy i często dochodzi do nieszczęścia. Najważniesze jest, aby sprawca musiał, jak najszybciej opuścić wspólne mieszkanie.
Potrzebne są dodatkowe pieniądze na utworzenie domów Interwencji Kryzysowych czy Domów Samotnej Matki na czas sprawy sądowej. Popieram pomysł wpisania do kodeksu ”przemocy ekonomicznej”, którą zaproponowała Monika Rosa.
Opowiadam się za wpisaniem do Kodeksu Pracy zapisu, żeby pracodawcy w pierwszej kolejności zatrudniali osoby poszkodowane, tak by ofiara przemocy nie obawiała się odejść od męża przemocowca z powodu braku możliwości zatrudnienia.
Konieczne jest zapewnienie natychmiastowej pomocy psychologa i terapeuty, ponieważ często ofiary przemocy mają traumę, która nie pozwala wrócić do normalnego funkcjonowania.
Terapia potrzebna jest całej rodzinie, także, a zwłaszcza dziecku. Potrzebne są na to wszystko pieniądze. Nie da się zbudować systemu ochrony ofiarom bez funduszy na ten cel.

2. Czy będzie Pani/Pan wspierać kompleksową, opartą na wiedzy naukowej edukację seksualną w szkołach?
Tak. Jestem zdania, że tylko edukacja seksualna jest podstawą w zdrowym społeczeństwie.
Od kilku lat zachorowalność na AIDS i zakażenia HIV wzrosła trzykrotnie.
Bez wiedzy na ten temat będziemy mieli więcej niechcianych ciąż i więcej zakażonych na HIV.

3. Czy popiera Pani/Pan postulat dekryminalizacji i legalizacji przerywania ciąży? Jak miałoby wyglądać nowe prawo?
Moim zdaniem powinniśmy przywrócić prawo do przerywania ciąży na życzenie. Mój przypadek pokazuje, że facet – lekarz może zdecydować o Twojej ciąży.
Nie ma kompromisu, nawet legalne przerwanie ciąży nie jest jasne do końca i sprawiedliwe np. kiedy kobieta nosi płód, który nie ma kończyny górnej i dolnej to teraz z punktu widzenia prawa to nie jest powód do usunięcia ciąży. Tylko wady takie jak uszkodzenie kręgosłupa, braku struktur mózgowych etc są wskazaniem. Proszę wytłumaczyć kobiecie,że ma urodzić dziecko bez nóg??
Kobieta powinna mec wybór przy każdej ciąży zdrowej czy nie, by legalnie usunąć ciąże. To jej ciało i to ona będzie wychowywała dziecko.

4. Czy podejmie Pani/Pan działania na rzecz refundacji nowoczesnej antykoncepcji i zniesienia wymogu recept na antykoncepcję awaryjną?
Tak, oczywiście.

5. Czy poprze Pani/Pan działania na rzecz poprawy opieki
ginekologicznej, w tym dla grup wrażliwych: z niepełnosprawnościami, małoletnich, migrantek i uchodźczyń, mieszkających na terenach wiejskich?

Tak, opieka ginekologiczna powinna być o każdej porze dnia. W kraju, gdzie kobiety umierają na raka jajnika i sutka nie może być sytuacji kiedy do lekarza czekamy 3 tyg z krwawiąca macicą.
Stowarzyszenie Klucz walczy o utworzenie takich gabinetów w woj. śląskim, jeśli bym się dostała do Sejmu walczyłabym o takie gabinety w całej Polsce.

Skip to content